Sıkça Sorulan Sorular


27 Mayıs 2021

Airbrush dünyasına dair sıkça sorulan sorular.

S: Yeni başlayanlar için en iyi airbrush hangisidir?

C: Birçok kullanıcı airbrush kullanmaya yerçekimi beslemeli çift aksiyonlu airbrush ile başlar. Bu modellerin kullanımı kolaydır, kolay temizlenebilirler ve birçok farklı çalışma için kullanılabilirler. En çok tercih edilen iki modelimizi aşağıda paylaşıyoruz;

  1. NEO for Iwata CN – Düşük hava basınçlarında; yumuşak ve kolay püskürtme yapmak üzere tasarlanmıştır. Doğrudan püskürtme için ideal bir seçim olacaktır.
  2. Iwata Eclipse HP-CS – Birçok Iwata kullanıcısından, bu model hakkında en sevdikleri ve her gün kullandıkları airbrush olduğu duyacaksınızdır. Eclipse’in yüksek akış sağlayan tasarımı sayesinde; daha az likit kullanarak, boyayı inceltmeye gerek duymadan daha geniş bir alanda püskürtme yapabilirsiniz.

Airbrush seçiminizi kolaylaştırmak için “Airbrush Seçim Yardımcısı” modülümüzü ziyaret edebilirsiniz. Sadece 5 kolay soruda, sizin için ideal olan airbrush modelini seçmenize yardımcı olacaktır.

S: Airbrush güvenli midir?

C: Airbrush, genelde güvenlidir, ancak püskürtülen malzemenin türü ve hacmine bağlı olarak kullanıcıların alması gereken bazı önlemler vardır. Su bazlı boya kullanılan küçük bazlı projelerde, kullanıcının işlemleri iyi havalandırılan bir alanda ve toz maskesi takarak yapması genellikle yeterli olmaktadır.

Daha yoğun püskürtme yapılan çalışmalarda veya solvent bazlı boyalarla çalışıldığında; solunum maskesi, eldiven gibi ek ekipmanlara/koruyuculara ihtiyaç duyulabilir. Güvenlik önlemleri için kullanacağınız boyanın uygulama talimatlarına uymak önemlidir.

Her airbrush kullanıcısına, Iwata Universal Spray Out Pot ürününü kullanmasını tavsiye ediyoruz. En popüler ürünlerimizden birisi olan bu püskürtme haznesi, airbrush temizliği sırasında yoğun püskürtmeyi engelleyecektir.

S: Iwata tam olarak nedir?

C: Iwata marka airbrushlar, Japonya’da; en iyi hammadde bileşenleri kullanılarak, yüksek standartlar ile yapılır. Anest-Iwata-Medea Inc. Şirketi, Iwata marka; airbrush, kompresör ve aksesuarlarının dünya çapındaki distribütörüdür.

Her Iwata marka airbrush, Portland’da bulunan merkezimizde paketlenir ve gönderilir. Ya da dünya çapındaki Iwata distribütörlerine gönderilir.

1982 yılından bu güne kadar misyonumuz; dünyadaki yaratıcı insanlar için en iyi yaratıcı ekipmanları sağlayarak harika bir deneyim yaşamalarını sağlamaktı. Hakkımızda sayfasını inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

S: Baş kısımdaki bileşenler nelerdir?

C: Çoğu modelin baş kısmı, şu bileşenlerden oluşur; iğne, nozzle, nozzle , başlık kapağı (Eclipse) ve iğne kapağıde. Bu parçalar, airbrushların ön tarafından bulunan ve püskürtmeyi sağlayan ekipmanlardır.

S: Airbrushlarda neden farklı boyutlarada baş kısmı var?

C: Airbrushlar, farklı başlıklarla gelir; bu başlıklar sayesinde daha dar ya da geniş bir alanda püskürtme yapabilir. Bu, farklı hacimlerde püskürtme ve değişken viskozitede (kalın veya ince) püskürtmeyi mümkün kılmak içindir. Baş sistemi boyutları sprey ölçeğini etkilerken, küçük veya çok küçük farkların algılanabilir ölçek farklılıkları yaratması olası değildir. Model numarasına göre parça adları ve numaraları için Parça Bulucu’ya bakın.

S: Iwata modellerinde; iğle, nozzle ve kapak kısımları birbirine oldukça benzer parçalar. Bu parçaları birbiri yerine kullanabilir miyim?

C: Çok istisnai durumlar olsa bile iğneler, nozzlelar ve kapaklar gibi kafa sistemleri modele özgüdür ve birbirinin yerine çoğu zaman kullanılamaz. Performans ve uzun kullanım için modelinize uygun parça seçmeniz çok önemlidir. Iwata airbrushlarında model numarası, airbrush’ın yan tarafına kazınmıştır. Parça bulucu ile doğru yedek parçaları kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

S: Hangi parçaları değiştirmeyi beklemeliyim?

C: Nozzle ve iğne periyodik olarak değiştirilmesi gereken parçalardır. Yedek olarak iğne ve nozzle bulundurmanız, bu sebeple tavsiye edilmektedir. Bu parçaların uzun ömürlü olması için; parçalar hasar görmedikçe veya tıkanmadıkça çıkarmayın. Ayrıca airbrush içerisinde boyanın kuruyup kalmaması için çok dikkatli olun. Bu parçalar her ne kadar yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş, dayanıklı malzemeler olsa bile oldukça hassastırlar. Unutmayın; çapraz diş açma, aşırı sıkma, hava fırçasının düşürülmesi, parçanın zorlanması ve eskimeye bağlı hasarlar garanti kapsamında değildir.

S: Çalışmak için gereken optimal basınç değeri (PSI) nedir?

C: Her modelin optimum çalışma basıncı için yönergeler sağlamak üzere airbrushlarımızı test ettik. Daha kalın sprey malzemeleri tipik olarak atomize olmak için daha fazla çalışma basıncı gerektirir.

S: Airbrush için özel bir kompresöre ihtiyacım var mı?

C: Hava basıncını düzenlemenize izin veren ve airbrushınıza yeterli gücü sağlayan neredeyse her hava kompresörünü kullanabilirsiniz. Hırdavatçılarda bulunan ve genellikle “atölye kompresörleri” olarak adlandırılan hava kompresörleri tipik olarak çok gürültülüdür ve birçok yapımcı ve içerik oluşturucunun çalışması için pek uygun değildir. Iwata Studio Serisi kompresörleri sessiz olacak şekilde tasarlıyoruz, böylece küçük alanlarda kullanım için mükemmeller. Airbrush kompresör seçme konusunda daha fazla bilgi için; linki ziyaret edebilirsiniz.

S: Airbrush ile ne tür malzemeler püskürtebiliriz?

C: Uygun incelticiler ile akıcı bir kıvama (örneğin mürekkep ya da süt kıvamı) gelene kadar inceltildiği taktirde; her türlü sıvı püskürtülebilir. Püskürtülecek malzemenin; nozzle kısmını tıkayacak parçalardan arındırılmış olması bu noktada çok önemlidir. Airbrushlar için özel üretilmiş, yüksek kaliteli boyalar kullanmanız daha iyi sonuçlar verecektir. Ek olarak yanınızda airbrush temizliği için gerekli malzemeleri bulundurmayı ihmal etmeyin.

S: Nasıl daha ince bir çizgi olarak püskürtebilirim?

C: Çizginin kalınlığı; airbrush ile yüzey arasındaki mesafeye ve airbrushtan çıkan boyanın akışına bağlıdır. Daha ince bir çizgi için; airbrush ile yüzey arasındaki mesafe az olmalıdır ve çok az bir sıvı püskürtmeniz gerekmektedir.

S: Double action ve single action airbrushlar arasında ne fark var?

C: Single action airbrushlar, ana kola basılarak etkinleştirilebilir. Bu tür airbrushlarda, püskürtme miktarını değiştirmek için püskürtme işlemini durdurmalı ve iğne ayar vidasını sıfırlamalısınız. Double action airbrushlarda ise süreç daha farklı işlemektedir. Bu tür airbrushlarda, kullanıcı ana kola bastırdığı zaman sadece hava çıkışı olur; ana kol geriye çekilerek boya serbest bırakılabilir. Ana kola bastırmak ve geri çekmek suretiyle yapılan bu ikili eylem sayesinde püskürtme miktarını, püskürtme yaparken anlık olarak ayarlamak mümkündür.

S: Airbrush nasıl temiz tutulur?

C: Airbrushlarınızı temiz tutmak aslında zor değildir. Her kullanımınızdan sonra uygun temizlik malzemeleri kullanarak temizlik yapmak, airbrushları temiz tutmak için kazanılması gereken, önemli bir alışkanlıktır. Temizleyici sıvılara asla ürünün tamamını daldırmayın; bu o-ringlere zarar verebilir. Ana kol ve iğne mekanizmalarını düzenli olarak yağlamak için Iwata Lube kullanmanız tavsiye edilmektedir; bu, airbrushınızın sorunsuz çalışması için önemli bir eylemdir.

S: Iwata, airbrush kitleri sunuyor mu?

C: Evet.

S: Makyaj için en iyi model hangisidir?

C: Airbrush makyajı, sulu boyama veya araç boyama gibi özel kullanımlar için airbrush seçerken uygulamanın kendisinden ziyade püskürtülecek malzemenin özelliği dikkat alınarak seçim yapılmalıdır. 5 ayrı kategoride mükemmel airbrush seçimleri sunuyoruz. Airbrush seçim bölümünü kullanarak her bir kategoride siz de kendi mükemmel airbrushınızı bulabilirsiniz.

S: Airbrush ile çalışmayı nasıl öğrenebilirim?

C: Günümüzde, airbrush uygulamaları dahil birçok alanda öğretici online materyaller mevcut. Ancak tüm bu materyallere rağemn nereden başlamanız gerektiğini kestirmek zor olabilmektedir. Hangi tür airbrush kullandığınızın bir önemi olmaksızın, basit uygulamalarla egzersiz yapmanız ve airbrush kontrolünü iyice kavramanız iyi bir başlangıç olabilir.

S: Airbrush öğrenmek zor mudur?

C: Airbrush öğrenmek düşünüldüğü kadar zor değildir; kararlılık ve yeteri kadar pratikle çok hızlı bir şekilde airbrush kullanabilirsiniz. Bu noktada, doğru ekipmanı seçmekte çok önemlidir. İnternet sayfamızda bulunan materyaller, doğru başlangıç için size yardımcı olacaktır.

S: Sıvı kabımın içi biraz renksiz gözüküyor. Bu normal mi?

C: Endişe etmenize gerek yok. Bu çok normaldir. Kullandığınız malzemeye bağlı olarak bu tür bir yanılsama yaşamanız oldukça normal.