Airbrusha Başlarken…


23 Nisan 2021

Airbrush nedir?

Bir airbrush, sanatçılar ve zanaatkarlar tarafından yüzey boyama ve kaplama için kullanılan bir ekipmandır. Airbrush kullanıcıları; plastik üzerine akrilik, cilt üzerine makyaj malzemeleri, kağıt üzerine suluboya gibi birçok farklı malzeme ve yüzeyde işlem yaparlar.

Airbrush, bir hava kaynağına (kompresör) bağlandığında, haznesine doldurulan sıvıyı küçük damlacıklar olarak püskürtür. Bu işlemin adı atomizasyondur. Atomizasyon, standart bir boya fırçası ile ancak hayal edilebilecek kusursuz karışımlar, kaplamalar ve gradyanlar üretir.

Iwata airbrushlar, mükemmel atomizasyon ve püskürtmeleriyle bilinir. En yaratıcı çalışmalar için en iyi malzemeler ve tekniklerle airbrushlar üretir.

Iwata airbrushların birçoğu, spesifik alanlarla kullanımlar için endüstrinin en iyi airbrushlarıdır, bu airbrushlar dışındaki Iwata airbrushlar ise çok yönlülükleri ile bilinir. Her biri birçok özelliği sahip airbrushlarımızı, 5 ayrı püskürtme kategorisi altında sınıflandırdık. Bu 5 ayrı sınıf sayesinde, size en uygun airbrushı çok daha kolay bulacağınızdan eminiz.

Temel airbrush özellikleri ve bilmeniz gereken bazı terimler…

Besleme Stilleri

Bu, püskürteceğiniz sıvıyı, airbrusha nasıl aktardığınızla ilgili bir konudur.

Yerçekimi Besleme: Yerçekimi besleme sisteminde, püskürtülecek sıvı, airbrushın üstüne yerleştirilmiş bir hazneden airbrusha iletilir. Bu sistem yerçekimi besleme olarak isimlendirilir çünkü üst tarafta bulunan hazneden boya, yerçekiminin katkısıyla airbrush içine hareket eder. Bu yerçekimi sayesinde airbrush daha düşük hava basınçlarında püskürtme yapabilir.

Bu tür bir besleme oldukça az miktar boya gerektirir ve hazneye konulan bir damla sıvıyı bile püskürtmenize olanak tanır. Düşük boya sarfiyatı ve kola temizlik sağlayan bu tür airbrushlar oldukça ekonomik ve pratiktir. Yerçekimi besleme birçok uygulama için idealdir. Çoğu yerçekimi beslemeli airbrushta, hazne üzerinde, sıvının dökülmesini engelleyen bir kapakta bulunur.

Eclipse CS, NEO Iwata CN; en çok talep gören yerçekimi beslemeli airbrush modellerimizdir.

Sifon Besleme: Bu tür airbrushlarda, püskürtülecek sıvı, airbrushın altına konumlandırılmış bir şişeden / hazneden çekilir. Yerçekimi beslemeli airbrushların aksine sifon beslemeli airbrushlarda tüm işi kompresör yapar. Bu, püskürtmek için daha güçlü bir hava basıncı gerektiği anlamına gelir.

Sifon besleme sistemler, çok miktarda sıvı püskürtülmesi gereken uygulama ve projelerde oldukça popülerdir.

Eclipse BCS, en çok tercih edilen Iwata sifon beslemeli airbrush modelidir.

Yandan Besleme: Yandan besleme sistemler, içi sıvı dolu hazneler, airbrushlara yan taraflarından monte edilmiştir. Yandan besleme hazneler birçok boyut ve varyantta olabilmektedir, bu hazneler hem sol hem sağ tarafa takılabilmektedir.

Birçok kullanıcı, yandan beslemeli hazneleri, çalışırken görme açılarına hazne girmediği için tercih etmektedir.

Custom Micron SB ve High-Performance SB Plus, en çok talep gören yandan beslemeli Iwtaa airbrushlardır.

Action

Dual Action: Dual action airbrushlar, hava ve boya akışının kontrolünü; püskürtme esnasında, aynı anda yapmanıza olanak tanıyan sistemlerdir. Ana kol / tetik, aşağıya doğru bastırılarak hava kontrolü, geriye doğru bastırılarak ise boya akış kontrolü sağlanır.

Dual action airbrushlar, kullanıcılarına daha iyi bir kontrol verir ve daha dinamik çalışmalar oluşturmanıza olanak tanır. Iwata airbrushlar, çoğunlukla dual action airbrushlardır.

Single Action: Single action airbrushlarda hava boya kontrolü birbirinden bağımsızdır. Tetik, sadece hava kontrolünü sağlayabilir.

belirli bir standart, belirli bir kalınlıkta olması gerekenardışın çalışmalarda kullanılmak üzere bu tür airbrushlar tercih edilir. Çoğu zaman airbrush kullanmaya yeni başlayan kullanıcılar için önerilir ancak single action airbrushlara çok hızlı bir şekilde hakim olan kullanıcılar daha sonra daha iyi bir kontrol isterler.

Iwata, Revolution SAR gibi az sayıda single action airbrush modeline sahiptir.

Harici veya Dahili Karışım

Harici Karışım: Hava ve boyanın iki ayrı çıkıştan püskürtülerek airbrush dışında birbirine karıştığı sistemlere harici karışım sistemler denilir. Bu tür sistemlerde temizlik biraz daha kolaydır. ancak oluşturduğu kaba atomizasyon ve eşit püskürtme konusunda eksik kalması, çoğu zaman tercih edilmemelerine neden olur.

Dahili Karışım: Bu sistemlerde hava ve boya, airbrush içerisinde karışır ve öyle airbrushtan dışarı çıkar. Bu sistem üstün bir atomizasyon ve eşsiz püskürtme desenleri oluşturduğu için tercih edilir. Tüm Iwata airbrushlar, dahili karışımlı olarak tasarlanmıştır.

Tetik / Ana Kol Stili

Birçok Iwata airbrush, airbrush üstünde yer alan bir tetik yardımıyla kontrol edilir. Ancak tetik yapılı sprey tabancalarına aşina kullanıcılarımıza kolaylık olması açısından tetik yapılı airbrushlarda Iwata ürün yelpazesinde yer almaktadır. HP-TH ve NEO TRN1 dual action, tetikli Iwata airbrush modelleri olup sınıflarında üst sıradadır.

Diğer Ekstra Özellikler

Micro Air Control (MAC): İnce ve orta aralıkta püskürtme yapabilmeniz için hava akışının kontrolünü arttırır ve noktalama efekti oluşturmanıza yardımcı olur.

Hızlı Sifon Kestirme Sapı: İğneye kestirme bir yoldan bağlanır ve boyayı çok hızlı bir şekilde boşaltmaya yarar. Ayrıca temizlik daha rahattır.

Ön Ayarlı Sap: Püskürtmeyi, istediğiniz aralıkta tutmanıza yarayan, parmak yorgunluğunu engelleyen özel bir sistemdir. Yeni kullanıcılar için ve aynı sprey deseni ile çalışacaklar için idealdir.

Sıvı Kabı: Renk kabı, hazne veya kase olarak da adlandırılabilen; boyayı tutmakla görevli ekipmandır. Birçok sıvı kabı, kapaklıdır.

Airbrush Parçaları

Özenle hazırlanmış ve üretilmiş, yüksek kaliteli malzemeler kullanmadan yapılan bir airbrush, Iwata airbrush olamaz. gelin, Iwata airbrushların parçalarını birlikte tanıyalım.

Nozzle: Nozzle, bir airbrushın en önemli parçasıdır. İğnelerde de olduğu gibi zamanla değiştirilmesi gerekmektedir.

Yay Çeliği İğne: Kırılmaya dayanıklı malzemeden üretilmiş, airbrush için hayati bir parça.

Solventlere Dayanıklı İğne Contası: Solvent bazlı malzemelere karşı üstün bir dayanıma sahip conta.

Temizliği Kolay Sıkıştırmalı Nozzle: Eclipse serisine özel olarak geliştirilmiş; takılıp çıkartılması ve elbette temizliği kolay nozzle.

El Ayarlı Başlık Sistemi: alanının en iyi teknisyenleri tarafından el ile ayarlanmış ve yüksek standartları karşılamak için test edilmiş Custom Micron serisine ait başlık sistemi.