Airbrush Temizliği


27 Mayıs 2021

Harika bir airbrush deneyimi için çalışmaya başlamadan önce ve sonra airbrushınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Airbrusha gönül vermiş kullanıcılar, iki konuya çok önem verirler; airbrush nasıl temizlenir ve hangi doğru aletlerle temizlenir.

Aşağıda 3 ayrı video paylaştık. Iwata Temizlik Kitleri kullanarak, airbrush çalışmanız bittiğinde nasıl etkili ve hızlı temizlik yapabileceğini videolarınız izleyerek öğrenebilirsiniz.

Hızlı Renk Değişikliği

Sıvı haznenizin renk değişiminden önce tamamen temiz olması oldukça önemlidir. Özellikle renk çemberinde birbirinin zıttı olan renkleri kullanmadan önce bu işlem daha da önem arz etmektedir. Üstte paylaştığımız video, hızlı temizliği yapmanın en iyi yolunu sizlere göstermektedir.

Uygulama Bittiğinde Yapılacak Temizlik

uygulama bitip airbrushınızı bir kenara koymadan önce yapacağınız temizlik, airbrushınızın ömrü için çok önemlidir. Adım adım nasıl airbrush temizliği yapacağınızı öğrenebileceğiniz bu videoyu, yeni başlayan veya ileri düzey airbrush kullanan herkesin izlemesini tavsiye ediyoruz.

Derin Temizlik

Bazen airbrushlarınızda sorun yaşayabilirsiniz. Haznede baloncuklar görmek, püskürtme desenlerinde bozulma ve hiç püskürtmeme… Bunlar ve benzeri birçok airbrush problemi derin temizlik yapılarak çözülebilen problemlerdir. Bu video yardımıyla nasıl derin temizlik yapabileceğinizi öğrenin ve püskürtmeye devam edin!

Adım adım airbrush temizlik rehberini okumayı tercih edenler buraya.

İşte bilmeniz gerekenler…

Airbrush temizliğinde sadece boya ile temas eden alanlar temizlenmelidir. Boya haznesi, nozzle, iğnenin uç kısmı ve başlık sistemi boyaya temas eden yerlerdir. Optimum performans için bu alanlar temiz tutulmalıdır.

Bu tavsiyelere uymayı unutmayın…

Airbrush temizliğini, boya kurumadan önce yapmanız parçaların uzun ömürlü olması için önemlidir.

Renk değişimi sırasında (1. adım) boyayı hızlıca akıtın. Eğer çalışmanız bittiyse 1. ve 2. Adımları uygulayın. Airbrush tıkandıysa, eşit olmayan şekilde püskürtme yapıyorsa veya boya birikmesini önlemek istiyorsanız lütfen 3-8 arasındaki adımlarla devam edin.

1.Boya Temizleme – Renk Değişiklikleri Arasında ve Uygulama Bittiği Zaman Yapın

Yerçekimi Beslemeli Airbrushlar için;

1a. Mevcutsa hazne kapağını çıkartın ve haznede kalan boyayı püskürterek boşaltın.

1b. Iwata Yıkama Fırçası ve Medea Airbrush Cleaner ile hazneyi temizleyin, Artool Studio Wipes ile de temizleyebilirsiniz.

1c. Temizleyici veya su ile hazneyi doldurun ve boyadan eser kalmayıncaya kadar püskürtün. Sray Out Pot veya havlu kağıda püskürtme yapabilirsiniz.

Sifon Beslemeli Airbrushlar için;

1a. Boya şişesini çıkartın.

1b. Medea Airbrush Cleaner (veya benzeri malzemeler) ile doldurduğunuz temiz bir şişeyi airbrusha takın.

1c. Hazne içerisinde bulunan temizleyici malzemeyi, airbrush tamamen temizlenene kadar püskürtün.

Hızlı bir şekilde boyayı boşaltmak için “Medea Airbrush Cleaner ile 360 Nozzle”u kullanabilirsiniz

Yeni renkle püskürtme yapmaya devam edin, çalışmanız bittiyse 2. Adıma geçebilirsiniz. Eğer başka renkle çalışmanız gerekirse 1. Adımı tekrar uygulayın.

2. İğneyi Çıkarın ve Temizleyin

Airbrushı, hava kaynağından ayırın.

2a. Arka tutamağı döndürerek çıkartın. Çıkarttığınız parçayı, Iwata Temizlik Matı gibi güvenli bir yere koyun.

2b. İğneyi tutan vidayı gevşetin

2c. İğneyi hafifçe çekerek dikkatli bir şekilde çıkartın. İğne, oldukça hassas ve sivridir. Çok dikkatli olun, temizlik yaparken iğneyi düşürmeyin veya zarar vermeyin.

2d. İğnenin sivri kısmını Artool Studio Wipe ile temizleyin. İğneyi, arkadan öne doğru silin, kendinizi yaralamayın.

Airbrush tıkandıysa, eşit olmayan şekilde püskürtme yapıyorsa veya boya birikmesini önlemek istiyorsanız;

Airbrushı demonte olarak bekletin. İğneyi Iwata Temizlik Matı gibi güvenli bir alana yerleştirin ve 3-8. Adımlarla devam edin.

Eğer uygulamanızı bitirdiyseniz;

Dikkatli bir şekilde iğneyi yerine iterek yerleştirin. İğne durduğunda tamamen yerleşmiş olacaktır. İğneyi tutan vidayı sıkın. Airbrushınızı monte edin ve hava kaynağını bağlayın. İğnenin tam olarak oturduğundan emin olun, hazneyi su ile doldurun ve hava çıkışını test etmek için tetiği aşağıya doğru bastırın. Eğer sadece hava gelmesi gerekirken ek olarak su da geliyorsa iğne yerine tam oturmamış demektir. Su, sadece, tetiği geri çektiğiniz zaman gelmelidir (eğer airbrushınız single action türü bir airbrush ise sıvı ayar düğmesini çevirin). Su püskürtmezse iğneyi tutan somunu sıkın. Eğer düzgün çalışmıyorsa tüm sistemi tekrar kontrol edin ve temizlik talimatlarını baştan uygulayın.

3. Nozzle Parçasını Çıkartın

Nozzle parçasını açığa çıkartmak için iğne başlığını ve nozzle başlığını el ile çıkartın. Iwata Eclipse airbrushlar için; nozzle başlık kapağını, nozzle başlık anahtarını kullanarak çıkartın (airbrush ile gönderilir).

Iwata Eclipse airbrushları (sıkıştırmalı nozzle)

Eclipse BS, SBS ve CS modellerinin nozzle parçaları, set halindedir ve ASLA AYIRILMAMALIDIR.

Bu modellerde Iwata nozzle anahtarını, nozzle parçasını oturtmak için SAKIN KULLANMAYIN.

3a. Nozzle, airbrush gövdesine tam oturmaktadır. Nozzle çıkartmak isteniliyorsa, açılı olarak bastırılarak çekilmelidir. Nozzle gözükmüyorsa, nozzle başlık kapağının içini kontrol edin. Çıkartmak için iğnenin kör ucunu kullanabilirsiniz.

Vida dişine sahip olan nozzlelar için…

3a. Iwata Nozzle Anahtarını sola çevirerek nozzle çıakrtılır.

***Iwata Nozzle Anahtarı NEO TRN2 modeli ve Eclipse serisi airbrushlar dışındaki tüm Iwata airbrushlar ile uyumludur.

4. Nozzle ve Kapak Temizliği

4a. Parçalara yapışan boyayı çözmek / gevşetmek için; nozzle, iğne kapağı, nozzle başlığı 10 dakikadan FAZLA OLMAMAK KAYDIYLA Medea Airbrush Cleaner içine batırın.

Airbrushın tamamını ASLA SIVIYA BATIRMAYIN. Airbrushınız ile temizlik için kullandığınız solventleri aynı ortamda SAKLAMAYIN.

4b. Medea Airbrush Cleaner’a batırılmış ekstra küçük bir temizleme fırçası kullanarak başlığınızı, iğne kapağını, nozzle başlığını (sıkıştırma başlığı ise) fırçalayarak temizleyin.

UYARI: Nozzle, nikel malzemeden yapılmış olabilir.

5. Boya Geçiş Yerlerini Temizleyin

5a. Ekstra küçük bir temizleme fırçasını veya boru tipi temizleyicisini, küçük bir bardak Medea Airbrush Cleaner’a batırın.

5b. Yerçekimi beslemeli airbrushlar için, temizleme fırçasını airbrushın önüne doğru hazne boya geçişinden doğru itin. Alttan beslemeli airbrushlar için, boru tipi temizleyiciyi veya temizleme fırçasını, airbrushın ön tarafına doğru derin bir şekilde şişe bağlantısına doğru itin. İçeri ve dışarı doğru bükerek ileri geri fırçalayın. Fırça veya boru temizleyicide boya kalıntısı kalmayana kadar tekrarlayın.

5c. Airbrushın ön tarafından boya geçişini temizlemek için Medea Airbrush Cleaner’a batırılmış temizleme fırçası veya boru tipi temizleyiciyi kullanın. Fırça veya boru tipi temizleyicide boya kalıntısı kalmayana kadar temizleyin.

6. Parçaları ve Boya Kalıntılarını Kontrol Edin

Iwata Ledli Büyüteç, airbrush temizliği sırasında kullanılmak için harika bir ekipmandır. bu büyüteç yardımıyla;

  1. Nozzle üzerindeki çatlak veya benzer hasarları tespit edebilirsiniz.
  2. İğnenizin bükülüp bükülmediğini kontrol edebilirsiniz.
  3. Boya geçen noktalarda boya kalıntısı kalmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer parçalarda zarar gördüyseniz, yeni parçaları vakit kaybetmeden sipariş etmeniz gerekebilir. Nozzle ve iğne, yedekli olarak bulundurulması gereken hassas parçalardır.

7. Airbrushınızın Dış Yüzeyini Temizlemeyi Unutmayın

Dişli nozzlelar için:

8a. Iwata Nozzle anahtarı yardımıyla nozzle parçasını vidalayın ve sıkı olduğundan emin olun. Aşırı sıkmaktan kaçının. nozzle kapağını ve iğneyi elle sıkın.

Iwata Eclipse airbrushlar için:

8a. Nozzle parçasını, başlık tabanına yerleştirin. Başlığı vidalayın ve sıkı olduğundan emin olun. Nozzle kapağını ve iğneyi elle sıkın.

Opsiyonel Yağlama: Airbrushınızı temirledikten sonra her zaman Iwata Lube ile yağlamanıza gerek yok.

Tetik / Ana Kol, hareket esnasında tam tepki vermiyorsa hava valfine air o-ring yağlanabilir. Sap ve iğnenin bu işlem esnasında airbrushtan çıkarıldığından emin olun.

ana kolu bastırıp geri çekin ve ana kol gövdesinin tabanına yalnızca bir damla Iwata Lube damlatın.

8b. Ana kol hala çekiliyken, keksin uca zarar vermemek adına iğneyi oldukça yavaş bir şekilde yerine geri takın. İğne durduğunda, tamamen yerleşmiş olduğu anlamına gelir. Bu işlem sırasında aşırı güç kullanmaktan kaçının.

8c. İğneyi mevcut konumunda tutmak için iğne somununu elle sıkın. Aşırı sıkmamaya özen gösterin.

8d. Kolu, tekrar airbrush üzerindeki konumuna vidalayın.

9. Airbrushınızı Test Edin

Tüm parçaları talimatlara uygun olarak monte ettikten sonra airbrushınızı hava kaynağına bağlayın. Hazne veya şişeyi suyla doldurun. İlk olarak hava akışını test etmek için tetiği / ana kolu aşağıya doğru itin. Bu aşamada sadece hava gelmelidir. Eğer tetiği aşağıya bastırdığınızda su da fışkırırsa iğneyi tam oturtamadığınız anlamına gelir . Ana kolu geri çektiğinizde ise suyun fışkırması gerekmektedir (airbrush single action ise sıvı ayar düğmesini çevirin). bu durumda airbrush su püskürtmüyorsa iğne somununu sıkın. Bu işlemlerden sonra airbrush düzgün çalışmıyorsa montajı kontrol edin ve temizlik talimatları uygulayın.